Zadzwoń: +48 605 555 720

Zabawy z fotografią w domu

Marcin

26 marca 2020

Brak komentarzy

Zabawy z fotografią w domu

Fotografia jest dla jednych sposobem na utrwalenie wspomnień, dla innych formą wyrażenia siebie, swojego stylu, ale zawsze na początku powinna być super zabawą. Oczywiście, żeby zabawa była fajniejsza, trzeba z czasem poznać sprzęt, którym się fotografuje i podstawowe zagadnienia tej sztuki. To trochę jak zabawa klockami Lego, można budować ciekawe rzeczy z Duplo, ale frajda jest większa z Technics.

Na początku coś na rozruszanie styków w waszych smartphonach, aparatach, kamerkach bo możecie się bawić wszystkim co robi zdjęcia.

 „Foto alfabet”

Zadanie: zrób po jednym zdjęciu dowolnych przedmiotów, osób, kompozycji, procesów w domu, na kolejne litery alfabetu (a,b,c,d….)

Zadanie dla starszych: jak wyżej, plus każde zdjęcie musi być wykonane nieco inaczej, np. z innej perspektywy, z innym filtrem, ze zbliżeniem, nieostre, prześwietlone, ciemne, itp.

Opcja: jeśli chcecie możecie potraktować to zadanie jako wyścig z tatą, mamą siostrą czy bratem, albo sztafetowo przekazując sobie aparat. Jeśli się Wam spodoba możecie zrobić kolejne rundy, fotografując inne rzeczy niż poprzednio.

Po skończonej zabawie najlepiej usunąć zdjęcia z telefonu, żeby nie zajmowały miejsca!

„Proces”

Ta zabawa zabierze Wam trochę więcej czasu J najlepiej skorzystać z telefonu, albo kamerki sportowej.

Zadanie: Znajdźcie w domu coś co zmienia się na tyle szybko, że będziecie mogli obserwować zmiany każdego dnia. Możecie posadzić cebulę, hiacynta, rzeżuchę, obserwować rosnącą brodę taty 😉 albo mieć jeden rysunek do którego codziennie coś dorysujecie. Raz lub dwa razy dziennie zróbcie zdjęcie wybranego obiektu o tej samej godzinie, w tym samym miejscu, z tej samej perspektywy (z tego samego miejsca).

Załóżcie osobny album „Proces” i tam wrzucajcie swoje zdjęcia. Poczekajcie najlepiej 10-14 dni (im dłużej tym lepszy efekt), a następnie przejrzyjcie swoje zdjęcia w albumie od pierwszego do ostatniego. Możecie też zaznaczyć wybrane zdjęcia i nagrać z nich plik GIF lub pokaz slajdów. Efekt Was zaskoczy!

Opcja: Możecie robić zdjęcia kilku obiektów zakładając wiele albumów.

„Detektyw” to zabawa dla co najmniej 2 osób. Można wprowadzić narrację np. poszukujemy złodziejaszka, który zabrał kluczyk do szafki ze słodyczami.

Zadanie: Znajdź jakąś małą postać, np. ludzika lego. Następnie umieszczaj go w różnych miejscach w domu i za każdym razem zrób mu zdjęcie. Powinno ono pokazywać jakiś szczegół, po którym druga osoba rozpozna gdzie to było. Zrób minimum 12 takich zdjęć tak, by pozostali tego nie widzieli. Na koniec ukryj przedmiot. Pokazuj kolejno zrobione zdjęcia bez podpowiadania gdzie to jest. Zadaniem drugiej osoby będzie odnalezienie miejsc i zrobienie prawie identycznych zdjęć (kąt, odległość, kadr) ze swoją postacią. Oczywiście następuje zamiana ról po odnalezieniu „złodziejaszka”.

Życzę super zabawy! To dopiero początek. W kolejnych dniach będę podrzucał Wam następne pomysły.

Zdjęcia i tekst: Marcin Prządka
kierownik obozów fotograficznych w górach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *