Zadzwoń: +48 605 555 720

LetsGoCamp

08 kwietnia 2019

Brak komentarzy

Kiedy zapisać dziecko na pierwszy obóz?

Czy zastanawialiście się kiedy zapisać dziecko na pierwszy obóz?

 

Pomagamy określić właściwy moment tak, by samodzielny wyjazd był super przygodą, a nie stresem. Jeśli uznacie, że to już czas, zapraszamy!

 

To sprawa indywidualna i zależy od kilku czynników. Spróbujmy wymienić te naszym zdaniem najważniejsze, by określić właściwy moment.

 

1. Rozwój emocjonalny, fizyczny i społeczny dziecka oraz idąca z nimi w parze samodzielność. Jeśli dziecko potrafi samo się ubrać, zadbać o higienę osobistą, nie boi się poprosić o pomoc, nie ma problemów z jedzeniem to możecie myśleć o samodzielnym wyjeździe.
Przyjmujemy, że dobrym momentem jest czas po pierwszej klasie szkoły podstawowej. Zazwyczaj wtedy dziecko ma już bogate doświadczenia w kontaktach z grupą rówieśniczą i samodzielnie potrafi rozwiązywać zadania, prosić o ew. pomoc. Być może było już nawet na kilkudniowym wyjeździe typu zielona szkoła i wie jak radzić sobie bez rodziców.
Oczywiście nawet jeśli dziecko jest samodzielne i dobrze czuje się w gronie koleżanek i kolegów, może odczuwać obawę przed nieznanym. Te wątpliwości znikają zazwyczaj już po pierwszym dniu obozu.
Jako opiekunowie staramy się ułatwiać dzieciom wejście w tzw. życie obozowe. Nasi wychowawcy dbają o dobrą atmosferę w grupie, integrację dzieci, przypominanie harmonogramu dnia i w przypadku młodszych uczestników stopniowanie emocji i poziomu trudności zajęć tak, by każdy czuł się swobodnie.
Ważnym aspektem jest też obecność innych uczestników w podobnym wieku, znacznie łatwiej wtedy funkcjonować w czasie zajęć i po nich. Kolega czy koleżanka ze szkoły czy z podwórka, to już w ogóle super sprawa i komfort psychiczny dla dziecka.

 

2. Długość wyjazdu
Na rynku turystycznym można w tej chwili wybierać spośród wielu ofert. Dostępne są przeważnie obozy 7-, 10- i 14-dniowe. Jeśli to pierwszy obóz Twojego dziecka, zacznijcie od krótszego wyjazdu. Gdy okaże się, że było super i nie chce wracać do domu, można zapisać je na kolejny turnus w innym terminie (duzi organizatorzy prowadzą obozy co najmniej do połowy sierpnia, a nawet do końca wakacji). W przyszłym roku możecie pomyśleć o wyjeździe na dwa tygodnie.

 

3. Rodzaj wyjazdu (w jakich zajęciach będzie uczestniczyć)
Pamiętaj by rozsądnie wybrać rodzaj pierwszego wyjazdu dla 7-latka, tak by czuł się dobrze. Przeanalizuj opis obozu, rodzaj i ilość zajęć. Sprawdź czy odpowiadają one zainteresowaniom dziecka. Jeśli dziecko wyraźnie boi się czegoś związanego z danym tematem przewodnim obozu, ustalcie obawy i skonsultujcie je z organizatorem. Do uprawiana niektórych sportów potrzebna jest większa sprawność i siła wynikające po prostu z wieku i rozwoju, więc na niektóre obozy lepiej chwilkę zaczekać. Organizatorzy zawsze podają wiek graniczny dziecka.
Na start najlepszy jest obóz ogólny, gdzie obozowicz spotyka się różnymi aktywnościami, które są proste i atrakcyjne. Poznaje szeroki wachlarz dyscyplin i w przyszłości będzie mógł świadomie wybrać temat, który go interesuje. Najlepiej gdy zorganizowana jest grupa dla wąskiego przedziału wiekowego. W naszej ofercie to obóz „JUNIOR” dla 7-8 latków.
Jeśli obawy Twoje lub dziecka opierają się tylko na Waszej silnej więzi i strachu przed rozłąką to zachęcam do wysłania dziecka na obóz, dobrze Wam to zrobi. W razie czego można się wspierać wysyłając listy lub wykonując krótką rozmowę telefoniczną w czasie przerwy poobiedniej. Odwiedziny planujcie w ostateczności i niech nie będą one zaplanowane z góry przed obozem.

 

4. Problemy zdrowotne
Dodatkowym znakiem zapytania są czasem dysfunkcje ruchowe czy choroby, wtedy trzeba skonsultować sprawę z organizatorem i lekarzem. W większości przypadków okazuje się, że nie są one przeszkodą by wyjechać na obóz. Jeśli jest jednak inaczej można zacząć od półkolonii lub skorzystać z ofert wyjazdów, na których jest specjalistyczna opieka lekarza czy fizjoterapeuty.
Specjalne diety też raczej nie stanowią przeszkody, trzeba tylko odpowiednio wcześnie poinformować organizatora, by kucharz był na to przygotowany.
Jeśli dziecko jest gotowe na obóz, dość łatwo to zauważysz. Kiedy zaproponujesz mu obóz, zastanawia się jak to będzie, ekscytuje się wyjazdem, dopytuje kiedy, kto jeszcze pojedzie; zaczyna planować numery na zieloną noc, chce spać w śpiworze i by kupić mu latarkę.
Jakieś mniejsze lub większe obawy są zawsze, ale jak uznacie, że to już ten moment sprawdźcie na jaki obóz możecie pojechać z Let’s Go Camps.

 

Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *